Frissítve: 2021.04.21.
A mellgyulladás még mindig egy kicsit tabutémának számít, ezért ezt a kicsit személyes hangvételű, de – remélem neked is – hasznos beszámolót, tapasztalatmegosztást nemcsak jelenleg is szoptató anyukáknak írom. A mai blogcikk segíthet a kismamáknak, de azoknak is, akiknek a környezetében élnek olyan anyukák, akik támogatásra szorulnak ilyen téren.
Rózi születése óta igény szerint szopizik. Ahogy a nagykönyvben meg van írva, hat hónapig csak és kizárólag anyatejet kapott. A mai napig rendszeresen és gyakran (még mindig az igényeinek megfelelően) cicizik. Lassan 3 éves lesz…
A szoptatás elején a mellgyulladás elkerült
Rózi egy ügyes technikával szopizó, jó étvágyú babónak bizonyult és a tej mennyisége is elég volt neki. Hamar beállt a kereslet-kínálat és jól vettük mindketten a növekedési ugrásokat is. Elmondhatom hát, hogy kezdetben a szoptatás teljesen problémamentes volt. A szakirodalmakban olvasott mellgyulladást csak hírből ismertem és nyugtáztam is a szoptatásban eltöltött 6. hónap elteltével, hogy milyen szerencsés vagyok. Semmi ilyen fajta fájdalom, stressz nem ért és úgy gondoltam, nem is fog.
8 hónapos volt Rózim, mikor mégis megtörtént a baj! Senki nem értette, hogyan jelentkezhet nálam mellgyulladás, hiszen már nem a kezdeti időkben vagyunk, ráadásul Rózi jól szopizik és minden flottul megy. A mellgyulladás azonban nem válogat!
Amikor „lecsap” a mellgyulladás
Elég egy kialvatlan időszak, rendszertelen táplálkozás vagy egy kósza bacilus, és hipp-hopp, már ott is van az a bénító, egyik pillanatról a másikra jelentkező, kínzó fájdalom: keménység, hőemelkedés, láz, ízületi fájdalmak, levertség.
Szóval nem úsztam meg: a nyolcadik szoptatós hónapban a rettegett mellgyulladás bekopogott hozzám is.
Masszíroztam, borogattam, összevizeztem mindent, hol hideg vízzel, hol meleg vízzel, ráadásul nem voltam benne biztos, hogy ezzel jót teszek-e, hiszen minden szakirodalom a hideg-meleg SZÁRAZ BOROGATÁST javasolta.
Hányszor gyulladhat be a mell?
Abban a szerencsés helyzetben voltam minden egyes mellgyulladásom alkalmával – mert sajnos többször is átéltem –, hogy nem volt szükségem orvosi “beavatkozásra”. A fent említett praktikák alkalmazásával megúsztam az antibiotikumos kezelést. És hogy hányszor is? Ötször.
Bizony, ötször éltük át Rózival ezt a kínzó gyulladást, mire megtaláltam a legjobb megoldást, a legpraktikusabb, a szakirodalmi ajánlásoknak is megfelelő gyógymódot a gyulladáscsökkentő Sóhegyecskének köszönhetően.
A majdnem rémálommá vált karácsony – Az ötödik mellgyulladás (siker)története
December 23-án már éreztem, hogy ismét, immáron ötödszörre is gond van, szentestére pedig be is gyulladt a mellem:
- Rázott a hideg,
- vert a víz,
- 38 fokos lázzal indultam neki annak a napnak,
amelyre a legszorgosabb „mamiangyalok” is a legnagyobb gonddal készülnek.
A mellem fájt, de nem is akárhogyan: fájt vele az egész karom és mozdulni is alig bírtam.
Mivel addigra már tapasztalt róka voltam, nem tétováztam. Tudtam, hogy legrosszabb esetben 3-4 napig is el fog tartani ez az állapot, az azonban nem mindegy, hogyan zajlanak az ünnepek Rózival. A karácsony mégiscsak karácsony.
A megoldás
Gyanítottam, hogy azért, mert az éjszakai visszaaltatós szopizások során nem megfelelően ürült ki a mellem, a bent maradt, pangó tej pedig gyulladást idézett elő. A korábbi mellgyulladások alkalmával már mindent kipróbáltam meleg és hideg borogatás gyanánt: vizes konyharuhát, fagyasztott zöldségeket, váltott zuhanyt stb., de semmi sem volt az igazi. Ezen a karácsonyon azonban már léteztek a Sóhegyecskék!
Nem kellett többé mindent összevizeznem, a fagyasztóból kivett cuccokkal bajlódnom, hiszen a megoldás a kezemben volt: mindössze egy darab Sóhegyecske, amely hideg és meleg borogatásként egyaránt tökéletesen alkalmazható.
Sóhegyecske mellgyulladás ellen
A következő lépéseket alkalmaztam magamon az alábbi sorrendben:
- Zuhanyozás kicsit melegebb vízzel, közben a kemény, gyulladt mellrész masszírozása.
- Száraz, meleg “borogatás” felmelegített Sóhegyecskével (a melegítés hozzájárul a tej hatékony kiürüléséhez).
- Rózi nagyon sokat és hosszan szopizott, hogy teljesen üres legyen a cicim! (EZ A LEGFONTOSABB LÉPÉS!)
- A szoptatás után hideg (fagyasztott) Sóhegyecskével csillapítottam a gyulladást.
Ezt a négy lépéses folyamatot naponta többször (4-5-ször) is végigcsináltam/ végigcsináltuk Rózival.
Közben soha nem feledtem a mottót, hogy „Üres mell – Ne kelj fel!” Pihenj és feküdj tehát te is nyugalomban annyit, amennyit csak lehet! Ez ugyanis a mellgyulladás kezelésének és a gyors gyógyulásnak az alapja.
A fentieknek megfelelően szenteste délelőttjén aludtam 1-2 órát, aztán alkalmaztam a kezelés lépéseit. Ennek köszönhetően a csillagszórógyújtást és az ajándékbontogatást már kisebb fájdalmakkal és jókedvvel tudtam átélni!
Kiegészítő lehetőségek A MELLGYULLADÁS GYORS LEZAJLÁSÁNAK SEGÍTÉSÉRE
- Szoptatás alatt alkalmazható fájdalomcsillapító tabletta (pl. Rubophen)
- A fájó oldal puhán tartása
- A melltartó kerülése. A cicinek szabad “mozgásra” van szüksége, hogy a nyirokkeringés javuljon és a salakanyagok hatékonyabb szállítása biztosítva legyen!
- Körkörös masszázs, minél hosszabb ideig.
- Mellszívó használata (de legjobb és leghatékonyabb, ha a Babád segít!)
Fontos még tudni, hogy a mellgyulladás hátterében kórokozó is állhat.
Ha 2-4 napon belül nem rendeződik a gyulladás, ORVOSHOZ KELL FORDULNI! Ő valószínűleg antibiotikumos kezelést fog ajánlani, amelytől hamar elmúlnak a tünetek!
(Ajánlott irodalom a témához: La Leche League kézikönyve: A szoptatás női művészete )
Ha azonban a pangó tej okozza a gyulladást, az antibiotikum nem segít!
Ilyen esetekben tedd azt, amit én.
Ne feledd: mindössze egy Sóhegyecskére van szükséged, amely meleg-száraz és hideg-száraz borogatásként is használható!
Mert továbbra is vallom, nehézségek ide vagy oda, szoptatni a legjobb dolog a világon! ♥
Ha hasznosnak találtad a bejegyzést, oszd meg másokkal is!
Kövess bennünket a Facebook– és az Instagram-oldalunkon is, hogy ne maradj le a legfrissebb híreinkről, akcióinkról, játékainkról sem.